MALÝ DŮM V RUPRECHTICÍCH


Práce architekta je krásná. Některé zakázky si zamilujete od první chvíle. Zastrčený stinný pozemek ve strmém svahu mezi horami a městem, kolem stromy, křoví, sousedi daleko. Zadání na malý dům pro klienty s odvahou redukovat vnitřní prostory na minimum.

Dům je podlouhlá dřevěná krabice se zešikmenou horní stranou osazená na betonových opěrných stěnách, které vymezují otevřený suterén. Slunečná strana domu je obrácena proti svahu. Tady je po celé délce domu připojena veranda a vstup. Přízemí obsahuje předsíň koupelnu s wc, kuchyň s obývacím pokojem a ložnici. V patře je pouze jeden pokoj a otevřená galerie nad kuchyní a obývacím pokojem. Místnosti s minimálními rozměry jsou propojeny do velkorysého prostoru. Dům má okna na sever do údolí, na jih do zahrady proti svahu, ale i do střechy, aby interier zachytil co nejvíce slunce i na podzim a v zimě, kdy strmý severní svah a vysoké stromy stíní. Prostor pro techniku je podvěšen pod stropem suterénu, aby nepřekážel uvnitř bytu.

Stavba je dobrodružství. Tahle probíhala svépomocí. Trochu déle, než jsme čekali, trochu dráž, než jsme doufali. Dům je téměř hotov, zbývá začistit fasádu v suterénu, dodělat část kuchyně pod schody, podlahu v suterénu, nádrž na dešťovku, cestu… Klienti jsou náhle rozhodnutí jít každý svou cestou. Dům prodat. S tím architekt nic nenadělá.

Měj se dobře, dome…

Video od Míši Preislerové a její motorové mouchy