slide show
Listuju dějinami architektury a napadá mě, že skoro vždycky když se ve stavitelství objeví nový materiál, nejdřív se z něj staví tak, aby napodobil ten starý. Nová technologie se nejdřív zkroutí do tvaru té tradiční nebo se skryje, aby nebyla vidět.
Kamenná kladí antických řeckých chrámů napodobují tvary původních dřevěných chrámů. Z napodobeniny konstrukce se stal ornament, z ornamentu sloh. Renesance antické slohy objevila a napodobila. Historizující slohy 19. století dovedly napodobování k dokonalosti a ještě železné kostry prvních mrakodrapů v Chicagu jsou zakryty cihelnými fasádami, které napodobují renesanční paláce. Dnes stavíme ze superizolačních tvárnic, železobetonových panelů a polystyrenu napodobeniny domků ze dřeva a hlíny, inteligentní systémy rekuperace tepla v nich zakrýváme rustikálním podhledem. Zkuste se probrat nabídkou podlahových krytin z nových materiálů. Skoro všechny napodobují dřevo nebo kámen.
Domy vlastně skoro nikdy nevypadají tak, jaké opravdu jsou, nenazývají věci pravými jmény nebo přímo lžou. Zvykli jsme si na to, máme dokonce zákony a úřady, které dbají, aby domy vypadaly jako za starých časů bez ohledu na to, že takové už dávno nejsou.
Jako architekt čestně prohlašuju, že si lžeme. Architektura je svědectvím doby a tak mě nepřekvapuje, že to platí i jinde.
V dějinách architektury je naštěstí taky pár momentů kdy vznikaly ryzí stavby, pár architektů jejichž domy nejdřív sklízely posměch a pak byly napodobovány. V tom je velká neděje.
(na fotkách je kniha Architektura - svědectví dob, B. Syrový a kol.)
15/4/2016
Koupelna      Scenerie      .      Kýči neodoláš      Fasáda      Ploskonosý      Sklo      Ještěd      Jemná Hrubá Stavba      Imitace      Born To Run      Můj svět jsou Sudety      K.D. & K.I.D      Tlaková výš      Detail      Chalupa      Pravidlo 1      41+9      Jakkoli      Klenba      60 let vývoje      Jonathan Livingstone      Mávat!      Ave Maria      Můj program pro město Liberec      Spojení      Kráter      To podstatné      Přísně tajné      Tsitsistas      Staré japonské přísloví      Co by řek' mi Lehmann?      Profesionál      Life is good      Oblečte si dům      Software      Work and no play is no good at all      Za krásu na Zemi!      Nenasákavý dům      Maringotka      Co se děje v trávě      Modlitba      Dobrodružství architektury      Dřevo žije      Klient je zkušební pilot      Speaking stones      Pica pica      Architekt se má      Re...      Jakou cenu má krajina?      Stop zaprděnosti      Nové postaru      Staří mistři      Kočky v betonu      Jedna stará fotka      Kostlivci